Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz Uherskohradišťsko Vsetínsko Zlínsko Kroměřížsko
Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz
Přidat do Oblíbených stránek Nastavit jako výchozí stránku Nápověda A. D.   
    
 HLEDÁNÍ:
VÁŠ ROZCESTNÍK A PORTÁL ZLÍNSKÉHO KRAJE
| PAMÁTKY | KULTURA | TURISTIKA | DOPRAVA | OBCE & MĚSTA |
| ROZCESTNÍK | WEBKAMERY | FIRMY | ČLENĚNÍ KRAJE | O KRAJI |
Mapa regionu
   KM - KROMĚŘÍŽ
   UH - UHERSKÉ HRADIŠTĚ
   ZL  - ZLÍN
   VS  - VSETÍN
 

   Památky Zlínského kraje

 Seřadit památky podle:
 - abecedy       
 - typu   


                            HLEDÁNÍ

 

  Obce & města Zlínského kraje

Obce & města Zlínského kraje:
B C D F H CH J
K L M N O P R
S Š T U V Z Ž
 
  Napište nám...
  Prameny a literatura
  Statistika návštěvnosti
  Spolupráce a poděkování
  Přidat objekt, památku...
  Zasílání novinek ze serveru
  O portále
 
 
O B C E  &  M Ě S T A
:: KUDLOVICE ::

Úvodní stránka obce nebo města Historie obce nebo města Turistika, památky, zajímavosti... Objekty, instituce a firmy působící v obci/městě Kultura, služby, aktivity Spolky, kluby, sdružení Fotogalerie obce nebo města Ostatní informace o sídle

        V katastru obce se nachází několik zajímavých archeologických lokalit. Bylo zde zjištěno sídliště z období kultury volutové a malované keramiky. Také se zde nachází časněstředověká sídliště v trati Záhumenica a Zámeza jejímuž datování přispěl i důležitý nález měděné uherské mince Štěpána IV.(1162 - 1163). Kudlovice byly založeny současně se Sušicemi po roce 1252 náhradou za Kumány roku 1252 vyvrácené výše zmiňované osady. R 1372 je obec připomínána v rejstříku obcí, které platily mostné v královském městě Hradišti. Tehdy náležely ještě větším dílem k hradu Buchlovu. Hospodářství v Kudlovicích náležela také velehradskému klášteru i markraběti moravskému. V l. 1386 - 1391 vlastnil zboží v obci také Václav z Kudlovic, v l. 1408 - 1412 jej vlastnil kněz Burek a Aleš Kuželové ze Žeravic. Přes pány Kužely ze Žeravic se tato část obce stala součástí kvasického panství, kterou roku 1527 prodal Jan st. ze Šternberka Václavu z Žerotína, čímž se dostala ke statku buchlovickému. Druhou část Kudlovic s mlýnem, krčmou, dvorem a mýto v Sušicích držel roku 1464 jako markraběcí léno Jiří z Mošnova jako součást buchlovického statku, ale roku 1466 držel díl Kudlovic s mýtem a Sušice zástavou Jan Mléčko ze Zástřizl, kdežto roku 1481 jej vlastnil opět Jan Heralt z Kunštátu jako součást buchlovického statku. Při dělbě buchlovického a napajedelského statku připadly Kudlovice k napajedelskému panství, u něhož se roku 1603 výslovně jmenují. Farou náležela obec od počátku ke Spytihněvi.
       Obec je známa svým vinařstvím se starou tradicí. První vinohrady byly v trati Bředské a Hradské, které jsou vzpomínány již roku 1466. Velkým podporovatelem vinařství na napajedelském panství byl Václav ze Žerotína. Roku 1526 dával poddaným, kteří vysadili vinohrad sedmileté osvobození od placení desátku. V trati Paniháje byl vyklučen les a poprvé vysazeny vinohrady o výměře 31 ha roku 1657.
       Na obecní pečeti, která byla společná se Sušicemi je vyobrazení kosíře (vinařského nože) a hroznu, pod nimi vyrůstají dvě květiny. Kaple sv. Jana Křtitele z tesaného kamene je stavbou z roku 1747 nezvyklého typu , se sousoším Křtu Kristova v mírně nadživotní velikosti. Peníze na stavbu sousoší odkázal holešovský měšťan, pocházející z Kudlovic, který zbohatl nalezením pokladu. Památkou lidového stavitelství z poslední třetiny 19. století je dům č. 50 (dům Strmenských), dokládající bydlení a hospodaření rolníka na přelomu 19. a 20. století Dnes jsou v něm konány různé kulturní akce - vinobraní, besedy u cimbálu, country večery atd.

 Profil sídla 
    sídlo: KUDLOVICE
 Kód ZUJ:  
 Počet obyvatel:  
 Rozloha katastru:  
 Nadmořská výška:  
 Souřadnice GPS:  
 Starosta:  
 Kontakt:  Kudlovice 39 , 687 03 Babice u Uh. Hradiště
 Telefon:  572 585 075
 Fax:  572 585 075
 E-mail:  kudlovice@volny.cz
 Oficiální WWW obce:  
 Poloha obce/města:  6 km jz. od Napajedel, na úpatí náhorně položené roviny
 Školství:  
 Pošta:  687 03 Babice u Uh. Hradiště
Kulturní nebo společneské akce a pořady v sídle
Přidatditovat informace k tomuto sídlu
Památky východní Moravy
2001-2021  Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz. E-mail: info@pamatky-vm.cz
Design a www aplikace stránek:  Martin Zvonek
Všechna autorská práva k obsahu jsou vlastnictvím jejich majitelů