Památky jihovýchodní Moravy - hlavní stránka

 + PAMÁTKY
 +
 TURISTIKA
 +
KULTURA
 +
OBCE & MĚSTA

HLEDÁNÍ NA SERVERU:            

  Zámek  Zámek Zdounky 
Přidat do OblíbenýchTisk této stránky Oficiální stránky obce (nebo památky) Poloha památky na mapě E-mail památky

  Oficiální internetové stránky zámku Zdounky - www.zdounky.pamatky-vm.cz
 
  Zámky > Zdounky  
Úvodní stránka o památceHistorie zámkuSoučasný stav zámkuInformace o obci

OBEC  ZDOUNKY

      Městečko Zdounky leží asi 10 km jihozápadně od Kroměříže. Na severní straně obce je menší barokní zámek. Na jižní straně obce je původně gotický kostel ze 14. století, který byl roku 1570 rozšířen o renesanční věž, v letech 1745-1749 byl zbarokizován. Další loď byla přistavena v letech 1934-1936, kdy bylo také nalezeno široké zdivo; zřejmě z bývalé tvrze.
      Katastrální výměra obce je 2662 ha a žije zde 2140 obyvatel. Je zde také pošta, policie a škola.

  

KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ  TROJICE

     Ze douneckých pamětihodností musíme v první řadě vzpomenout původně gotický farní kostel. Poprvé je připomínán v r.1366, datum jeho založení je patrně ještě starší. František Václav Peřinka, kroměřížský rodák a autor Zdouneckého okresu Vlastivědy moravské soudí,že kostel vznikl přestavbou staré tvrze. Ta však zanikla až kolem r.1423 za husitských válek. Podle novější verze stávala tvrz v těsné blízkosti kostela v místech kde se říká  "Na Valech" a kde byly při kopání nalezeny základy stavby. V roce 1570 byla dokončena přístavba kostelní věže (Jáchym Zoubek ze Zdětína). Svědectví o tom si můžeme přečíst na osazené pamětní desce:

 

ANNO. MDLXX. VROZENY. A STATCZNI. RITIRZ. PAN. JOACHIM. ZAVBEK. ZE. ZDIETINA. A. NA ZDYNKACH.PODKOMORZI. MARGKRABSTWI. MORAWSKEHO. TYTO. WEZI. KE CTI. A. CHVALE. PANY. BOHY. A PANNE. MARII. DAL. POSTAWITI.

Text doplňují reliefi rodových erbů stavebníka a jeho třetí manželky, Aliny Prusinovské z Vickova.

    V 18. století byl kostel několikrát přistavován a přestavován. Zvenčí zdobí vchod kompletní kamenný erb Zoubků ze Zličína (konec 16.století). Na této straně kostela je také nově osazena památka nejvzácnější-kamenný renesanční figurální a znakový náhrobník Jana Jiřího Zoubka ze Zdětína. Jde o mimořádně cennou,jemnou kamenickou práci (moravský unikát). Vnitřek kostela, hlavní oltář mramorovaný (r.1812) s obrazem Nejsvětější Trojice malovaný hradišťanskýmjezuitou Ignácem Raabem

 

Fotografie kostela:

Relief rodových erbů Jáchyma Zoubka ze Zdětína a jeho třetí manželky, Aliny Prusinovské z Vickova. Nápis: ANNO.MDLXX.VROZENY.ASTATCZNI.RITIRZ.PAN.JOACHIM.ZAVBEK.ZE.ZDIETINA.A. NAZDYNKACH.PODKOMORZI.MARGKRABSTWI.MORAWSKEHO.TYTO.WEZI.KE CTI.A.CHVALE.PANY.BOHY.A PANNE.MARII.DAL.POSTAWITI.Všechna práva autorů a vlastníků práv vyhrazena. Copyright © 2001-2005 Památky jihovýchodní Moravy - Martin Zvonek