Památky jihovýchodní Moravy - hlavní stránka

 + PAMÁTKY
 +
 TURISTIKA
 +
KULTURA
 +
OBCE & MĚSTA

HLEDÁNÍ NA SERVERU:            

  Zámek  Zámek Nový Světlov 
Přidat do OblíbenýchTisk této stránky Oficiální stránky obce (nebo památky) Poloha památky na mapě E-mail památky

  Oficiální internetové stránky zámku Nový Světlov - www.novy-svetlov.pamatky-vm.cz
 
  Zámky > Nový Světlov  
Úvodní stránka o památceHistorie zámkuStavební vývoj památkySoučasný stav zámkuInformace o městě

STAVEBNÍ VÝVOJ ZÁMKU NOVÝ SVĚTLOV

      Zámek Nový Světlov vznikl z přestavbou z původní gotického hradu. Jádro dnešního objektu se shoduje s rozsahem pozdněgotického hradu. Široce rozepjatý oblouk masivní hradby chránil půlkruhovou dispozici. Hlavní a tehdy asi jedinou budovou hradu byla mohutná obdélná obytná věž.
Za Bedřicha Tetoura z Tetova i za jeho potomků pokračovala na hradě čilá stavební činnost. V této renesanční etapě byla zahájena stavba velkého paláce nad jižním svahem do údolí Olšavy a také západní trakt, jehož propojení s východní částí zajišťovala drobná renesanční loggie. Na jihozápadním konci hradu byla postavena hranolová vstupní věž. Za Serenyiů a St. Julienů byla dokončena výstavba velkého paláce, obytná věž byla snížena na úroveň okolních budov, přibyly také budovy přistavěné k oblouku hradby jádra.
        Hraběnka Jindřiška nechala Nový Světlov v letech 1846-1856 přestavět ve stylu anglické tudorské gotiky. Projekt vídeňského architekta Eduard Kuschee zcela změnil vzhled objektu a to jak exteriéry tak interiéry. Fasády byly sjednoceny a dostaly módní cimbuří. Nově byla postavena velká západní věž a věž vedle jižní brány. Definitivně vzalo za své opevnění a vzniklá zahrada se napojila na starší park. Výsledný produkt se velmi podobá zámku arciknížete Maximiliána Habsburského poblíž Terstu, takže se mu někdy také říká "slovácké Miramare".
        Jarmila Zbořilová se svým manželem nechala pustnoucí zámek opravit a roku 1946 jej prodali rodině Rolných, která jej počátkem 90. let restituovala. Po rekonstrukci zde do podzimu roku 1997 firma Rolný Nový Světlov s.r.o. provozovala hotelové zařízení. V té době bylo na firmu uvaleno konkursní řízení a roku 1998 byl zámek nabídnut k prodeji. K prodeji je zámek i dnes.


 

Rekonstrukce hradu na počátku 17. století:


Rekonstrukce stavu hradu v 1. polovině 17. století:


Hrad na konci 15. století:                      Hrad v 16. století:


Hrad na počátku 18. století:


Pohled od severozápadu v 1. polovině 19. století:


Pohled od jihovýchodu v 1. polovině 19. století:


Pohled od severovýchodu v 1. polovině 18. století:


Severní fasáda po novogotické přestavbě:


Obrázky, vyobrazení a rekonstrukce převzaty z Muzea Bojkovska (v zámku).Všechna práva autorů a vlastníků práv vyhrazena. Copyright © 2001-2005 Památky jihovýchodní Moravy - Martin Zvonek