Památky jihovýchodní Moravy - hlavní stránka

 + PAMÁTKY
 +
 TURISTIKA
 +
KULTURA
 +
OBCE & MĚSTA

HLEDÁNÍ NA SERVERU:            

  Zámek  Zámek Napajedla 
Přidat do OblíbenýchTisk této stránky Oficiální stránky obce (nebo památky) Poloha památky na mapě E-mail památky

  Oficiální internetové stránky zámku Napajedla - www.napajedla.pamatky-vm.cz
 
  Zámky > Napajedla  
Úvodní stránka o památceHistorie zámkuStavební vývoj památkySoučasný stav zámkuInformace o městě - nové okno

STAVEBNÍ VÝVOJ ZÁMKU NAPAJEDLA

      Nový zámek stavěl hrabě Leopold z Rottalu od poloviny 18. století. Do roku 1770 ho však dokončila až jeho dcera Marie Anna, resp. stavitel M. Slováček, který realizoval hodně projektů F. A. Grimma. Projekt totiž zpracoval F. A. Grimm, který použil schématu trojkřídlé dispozice s otevřeným čestným dvorem. Od projektu pro Vizovice pokročil Grimm cestou akademismu, vedoucí ve svém důsledku k ranému klasicismu.
      Dispozičně se od vizovického návrhu odchýlil vlastně jen vložením dvouramenného schodiště před oválný vestibul. Vznikl tak masivní trojosý rizalit, výrazně vystupující do prostoru čestného dvora. Vnitřní schodiště severního křídla však zůstalo, ale má tvar mezikruží. Oproti Vizovicím, s nimiž se jinak dispozice dosti shoduje, chybí velká kaple. Oválný hlavní sál je samozřejmě situován v ose zámku a navenek se projevuje trojbokým rizalitem vystupujícím na západ. Také členění fasád s nárožní bosáží a rámováním oken a mansardové zastřešení je obdobou vizovického zámku. Působivý pohled na zámek je jak od řeky, tak i z ohromného palouku rozsáhlého parku za zámkem (směrem na východ). V interiérech se zčásti zachoval štukový dekor a na výzdobě tzv. zrcadlového sálu se podílel známý sochař O. Schweigl.
Plán přízemí zámkuVšechna práva autorů a vlastníků práv vyhrazena. Copyright © 2001-2005 Památky jihovýchodní Moravy - Martin Zvonek