Památky jihovýchodní Moravy - hlavní stránka

 + PAMÁTKY
 +
 TURISTIKA
 +
KULTURA
 +
OBCE & MĚSTA

HLEDÁNÍ NA SERVERU:            

  Zámek  Zámek Cetechovice 
Přidat do OblíbenýchTisk této stránky Poloha památky na mapě E-mail památky

  Oficiální internetové stránky zámku Cetechovice - www.cetechovice.pamatky-vm.cz
 
  Zámky > Cetechovice  
Úvodní stránka o památceHistorie zámkuSoučasný stav zámkuInformace o obci

OBEC  CETECHOVICE

      Obec leží v nadmořské výšce 326 metrů, 19 km jihozápadně od Kroměříže, při silnici ze Zdounek do Koryčan. Od Zdounek je vzdálená asi 8 km. Katastrální výměra obce je 748 ha a žije zde asi 230 obyvatel. 
Letecký pohled na obec. Patrný také zámek.  

      Obec leží v nadmořské výšce 326 m. Rozprostírá se 19 km jihozápadně od Kroměříže při silnici ze Zdounek do Koryčan. Od Zdounek je vzdálená asi 8 km. Nachází se v srdci pohoří Chřiby. Po hřebenu okolních chřibských hor vede cesta, která dělí cetechovský les od buchlovského lesa. Kopce nad Cetechovicemi: Špílberk, Pláňava, Jankův kopec, Brdo (587 m). Nad obcí, vedle skalního útvaru Mramůrka, na zápedním úbočí kopce Pláňava, se nachází “Studýnka Panny Marie” – pramen, který nikdy nevysychá a zásobuje celou obec vodou. Z druhé strany kopce pramení voda pro Chvalnov. Také nikdy nevysychá a teče směrem k Brnu. Ze Studýnky Panny Marie teče voda do potoku Olšinka, pak do říčky Kotojedky a u Kroměříže do řeky Moravy. Ze západní strany se tyčí kopec Chlum.

     Katastr obce činí 748 ha, z toho je 454 ha zemědělská půda, 255,5 ha lesů, 2,3 ha vodní plochy a 7,3 ha zastavěné plochy. Ostatní plocha činí 29 ha. Obec má celkem 226 obyvatel, 70 obydlených domů, 37 rekreačních domů, 5 chat a 2 neobydlené domy. V katastru obce jsou ložiska vápence (prognózní zdroj), kamene drceného a kamene štěpného. Těžil se zde i mramor, který byl velmi kvalitní a používal se na chrámové sloupy. Odtud název místní skály  – Mramůrka. Mramor se zde začal těžit již v r. 1680 italskými dělníky. Olomoucký biskup tehdy dal z tohoto mramoru dělat portály v kroměřížském zámku a všechny veřeje u jeho dveří. Z cetechovského mramoru byly také udělány některé oltáře pro olomoucký dóm, pro kostel Sv. Jakuba v Brně, na Sv. Kopečku u Olomouce v Dubu a mnoho vlašských krbů pro šlechtické domy ve Vídni. Byli z něj také vytesány sochy a ballustráda pro hřbitov ve Střílkách. Singulární les – daroval jej majitel, tehdejší hrabě, občanům do č.p. 90. Bylo to v 17. století, kdy vesnici zastihl mor, všichni vymřeli a hrabě potřeboval lidi na práci. Měsíce jezdil po okolí a sbíral sedláky i nevolníky, nové osadníky, pro své panství. Byli to lidé převážně z Valaška a od té doby se zde zachovaly některé prvky valašského nářečí.Všechna práva autorů a vlastníků práv vyhrazena. Copyright © 2001-2005 Památky jihovýchodní Moravy - Martin Zvonek